Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Korzystanie z utworów w tym z utworów publikowanych w prasie nie jest wolne nawet jeżeli dany utwór pochodzi z ogólno dostępnego źródła lub z uprzednio zakupionego egzemplarza. Należy pamiętać, że poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w ustawie jako tak zwany dozwolony użytek (a lista tych przypadków nie jest długa) każde korzystanie z utworu, w tym poprzez kopiowanie do wersji papierowej czy elektronicznej), rozpowszechnianie (w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej, prezentacji, czy poprzez proste wręczenie kopii) wymaga zgody podmiotu uprawnionego, najczęściej wydawcy danego tytułu prasowego.

 

Pamiętać o tym powinni zwłaszcza przedsiębiorcy, wykorzystujący wiedzę w swojej profesjonalnej działalności, niezależnie od tego czy czynią to na swój własny użytek, czy wykorzystują  treści chronione dla obsługi klientów. Pamiętać też powinny o tym organizacje non-profit oraz jednostki administracji, nie we wszystkich sytuacjach działające na podstawie przepisów o dozwolonym użytku.

Jeżeli istnieją wątpliwości co do zgodności z prawem danego sposobu korzystania z utworów wystarczy skontaktować się z nami w celu ich wyjaśnienia.