Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Repartycja wynagrodzeń z tytułu opłat reprograficznych dla tytułów prasy pozanaukowej objętych pressclippingiem

 

 

1. Zgodnie z art. 11-121 regulaminu repartycji Stowarzyszenia, podział wynagrodzeń dla tytułów prasy pozanaukowej objętej pressclippingiem odbywa się w dwóch etapach:

  • pierwszy z nich polega na podzieleniu tych tytułów prasowych na grupy tematyczne. Odbywa się to w oparciu o badania przeprowadzane na ogólnopolskiej próbie respondentów przez MillwardBrown (SMG/KRC) w ramach Polskich Badań Czytelnictwa (PBC). Grupy te umożliwiają wykazanie zróżnicowania poziomu kopiowania wśród tytułów prasowych;
  • podczas drugiego etapu wyliczany jest udział poszczególnych tytułów prasowych w danej grupie. Podstawą do takowych wyliczeń służą dane nakładowe tych tytułów, pozyskane od Związku Kontroli Dystrybucji Prasy na podstawie sprawozdania rocznego oraz danych GUS za właściwy rok.

 

2. Opłatami reprograficznymi objęte są również agencje prasowe, materiały których są częstokroć powielane w tytułach prasowych oraz kopiowane. Odsetek udziałów jest wyliczane przy pomocy badań ilościowych prowadzonych na próbie tytułów prasowych zawierających ogólnopolskie i regionalne dzienniki oraz czasopisma opinii.

 

3. Stowarzyszenie wypłaciło wynagrodzenia za lata 2003-2007, 2008, 2009 i 2010, lata 2011-12, rok 2013 i 2014. Prowadzone są obecnie prace nad wyliczeniem wynagrodzeń za okres 2015 r.

 

opłaty reprograficzne za 2009 rok     opłaty reprograficzne za 2010 rok