Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuły

Repartycja wynagrodzeń z tytułu opłat reprograficznych dla tytułów prasy pozanaukowej nieobjętych pressclipingiem

 

1. Zgodnie z art. 13-14 regulaminu repartycji Stowarzyszenia repartycja wynagrodzeń dla tytułów prasy pozanaukowej nieobjętej pressclippingiem odbywa się w dwóch etapach:

  • pierwszy z nich polega na podzieleniu tych tytułów prasowych na grupy tematyczne. Odbywa się to w oparciu o badania przeprowadzane na ogólnopolskiej próbie respondentów przez MillwardBrown (SMG/KRC) w ramach Polskich Badań Czytelnictwa (PBC). Grupy te umożliwiają wykazanie zróżnicowania poziomu kopiowania wśród tytułów prasowych i kwot wynagrodzeń dla grup;
  • podczas drugiego etapu wyliczany jest udział w danej grupie tematycznej tytułów nieobjętych pressclippingiem. Następnie te kwoty są dzielone dla poszczególnych tytułów prasowych ze względu na ich liczbę w danej grupie tematycznej.

2. Baza danych tytułów pozanaukowych jest tworzona na podstawie danych, uzyskanych od Biblioteki Narodowej, według układu: tytuł - wydawca - przynależna kategoria. Nie ma jednolitej bazy takich danych, jak NIP czy numer konta niezbędnych do faktycznego przekazania wynagrodzeń należnych wydawcom i wystawienia dokumentów finansowych.

 

Zmiany w sposobie dokonania repartycji i wypłaty opłat reprograficznych w związku ze zmianą ustawy o podatku VAT

 

Rozliczenie opłat reprograficznych do roku 2010 włącznie dotyczy dzienników i czasopism, które ukazały się w tym okresie. Podstawą stworzenia bazy dla celów repartycji opłat były dane Biblioteki Narodowej rejestrującej ukazujące się dzienniki i czasopisma.

 

Rozliczenie opłat za przedstawiony wyżej okres następowało według obowiązujących wcześniej przepisów ustawy o podatku VAT (obowiązująca do 31 marca 2011 r.). W zgodzie z interpretacją indywidualną uzyskaną przez SDW REPROPOL od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 września 2010 roku (nr IPP2/443-394/10-3/MM).

 

Przekazywaliśmy Państwu uznaniową notę księgową na kwotę należnego Państwu wynagrodzenia z tytułu opłat reprograficznych oraz fakturę VAT za usługę repartycji, która obejmowała koszty, jakie poniosło Stowarzyszenie w związku z pozyskaniem i podziałem opłat reprograficznych. Po otrzymaniu od Państwa numeru NIP i konta bankowego przekazywalismy należne wynagrodzenie.

 

Zmiana przepisów ustawy VAT od 1 kwietnia 2011 roku oznaczała konieczność zmiany zasad rozliczeń pomiędzy Stowarzyszeniem a Wydawcą, które potwierdziła indywidualna interpretacja Izby Skarbowej z dnia 17 października 2013 roku. Na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy, kwota netto wypłaty wynagrodzenia (po potrąceniu kosztów repartycji) objęta jest w całości podatkiem VAT. W tej sytuacji, na podstawie informacji od Stowarzyszenia, Wydawca jest zobowiązany wystawić Stowarzyszeniu fakturę VAT, która będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia.

 

Wykaz kwot za 2007 r.     Wykaz kwot za 2008 r.     Wykaz kwot za 2009 r.     Wykaz kwot za 2010 r.